Recenzja opaski Mi Band 1s/PLUS

Xiaomi Mi Band zna praktycznie każdy kto interesował się chociaż trochę smart wearable, a to dlatego, że to chyba jedyna inteligentna opaska która jednocześnie jest tak tania, a zarazem tak dobra jakościowo, dlatego po Mi Band 1s można się spodziewać tylko samych dobrych rzeczy?

Mi band 1S sephot blog


Trzeba powiedzieć przede wszystkim, że marka Xiaomi postanowiła bardziej odświeżyć produkt niż stworzyć coś nowego, do starego produktu dołożyła coś jeszcze, a mianowicie – pulsometr, i tym krokiem według mnie opaska zdobyła jeszcze większe grono zainteresowanych nią osób.

Zawartość pudełka

Samo opakowanie jest bardzo proste ale schludnie wykonane, przez co czujemy dobrą jakość jeszcze przed otworzeniem pudełka.


W środku znajdziemy kabel USB do ładowania dongla, opaskę na rękę do jego zamocowania oraz instrukcję. Wszystko jest dobrze zapakowane i zabezpieczone, czyli – zwięźle mówiąc – w tej kwestii wszystko na plus.

opaska z pulsometrem

Co do samej instrukcji… jest ale wszystko po Chińsku, na szczęście jest QR Code, który chociaż odeśle biednego Kowalskiego do odpowiedniej aplikacji na stronie GP i w zasadzie tyle jeśli chodzi o przydatność samej instrukcji

Wykonanie/design

Mi band 1s podobnie jak i jej poprzednia wersja jest świetnie wykonana, przyjemne w dotyku materiały, które swą prostą konstrukcją jednak potrafią cieszyć oko. Konstrukcja oraz długość gumowego paska nie uległa zmianie, właściwie na pierwszy rzut oka nie widać żadnej różnicy, dopiero po chwili porównania można zauważyć niewielkie zmiany.

Oczywistą i widoczną zmianą jest przede wszystkim monitor tętna serca, umieszczony na spodniej stronie dongla, to jedna z trzech dobrze widocznych zmian. Pomimo tego, że opaska wizualnie różni się od swojej starszej wersji to zmiana w ogóle nie jest odczuwalna, w dalszym ciągu jej obecność na ręce jest praktycznie nie zauważalna.
W kilku innych recenzjach tej opaski widziałem komentarze dotyczące tego, iż zmniejszono minimalnie obwód otworu w pasku. Wydaje mi się to błędnym założeniem, ponieważ zazwyczaj osoby, które porównują te opaski, posiadają używaną już starszą wersję oraz nową, nieużywaną wersję Mi Band 1s.
Co za tym idzie już rozciągnięty otwór od ciągłego wyjmowania i umieszczania z powrotem dongla na potrzebę ładowania, może się wydawać luźniejszy od tego w nowym pasku Mi Band 1s, prawdopodobnie z czasem opaska Mi Band 1s ulegnie “zmęczeniu” i zacznie tracić swoje właściwości, co nie uważam za minus, a raczej normalną kolej rzeczy (same paski łatwo dokupić za naprawdę małe pieniądze).

Samo zapięcie jest wygodne i nie sprawia problemu podczas użytkowania, nie zdarzają się też jego przypadkowe rozpięcia, opaska leży dobrze na dłoni i nie odczuwa się żadnego dyskomfortu w trakcie dziennego oraz nocnego noszenia (co zdarzał mi się podczas użytkowania I5 Plus Smart).

Drugą widoczną zmiana o której wspomniałem już wyżej jest zastosowanie diod LED w jednym (białym) kolorze, niestety uważam, za złe posunięcie, różnokolorowe diody w starszej wersji dawały spore możliwości w ustawianiu powiadomień świetlnych, zwłaszcza jeśli doinstalowało się aplikację Mi Band Tools, obecnie mamy ograniczony sposób konfiguracji tej opcji, a dodatkowo białą diodę kiepsko widać w ciągu dnia, szczegulnie przy bardzo słonecznej pogodzie.

Opaska posiada trzy diody LED, które powiadomić nas mogą o stopniu osiągnięcia dziennego celu (na przykład przejścia 10000 kroków), co przedstawia się jako sygnał świetlny oraz dobrze odczuwalna wibracja opaski. Na telefonie możemy też sprawdzić jaki procent celu krokowego przeszliśmy w ciągu obecnego dnia, czy chociażby pokazać, jaki jest stan baterii podczas ładowania.

Aplikacja

Mi Fit to nie jest to, czego można było się spodziewać po aplikacji przygotowanej przez Xiaomi, w zasadzie, znacznie więcej można otrzymać od konkurencyjnych aplikacji ale o tym za chwilę.


Mi Band 1s – podobnie jak starszy Mi Band zazwyczaj nie nalicza nieprawdziwych kroków, chociaż zdarzało się podczas jazdy samochodem pojedyncze przypadki naliczania kilku kroków podczas 20-30 min jazdy, jest to o tyle ważne, że w tańszych rozwiązaniach tego typu zdarzało mi się, że w ciągu 20 min jazdy autem zyskiwałem używając innych opasek nawet do 100 dodatkowych kroków po wyjściu z auta.


Pulsometr to główna zmiana i zarazem powód dla którego chce się zakupić nową opaskę Mi Band Plus, funkcja ta działa naprawdę świetnie, jej dokładność jest całkiem niezła, różnica miedzy domowym pulsometrem który posiadam w domu, a Mi Band Plus wahała się czasem w granicach 2-3 uderzeniach serca. Ale jest minus dotyczący samej aplikacji i to ogromny jeśli się weźmie pod uwagę dwie rzeczy, w samej aplikacji od Xiaomi nie ma opcji ciągłego pomiaru serca, poważnie !, strasznie się zdziwiłem, że opaska której głównym atutem jest własnie funkcja pulsometru nie ma opcji ciągłego pomiaru tętna serca, a więc aby wykonać pomiar musimy za każdym razem udać się do odpowiedniej opcji w aplikacji na telefonie i uruchomić go, za każdym razem gdy chcemy uzyskać informację o naszym aktualnym tętnie…ciężko sobie wyobrazić sytuację (a raczej łatwo ale to mija się z celem), w której podczas biegu musimy wyjąć telefon i dłubać w aplikacji, aby uzyskać informację o aktualnym tętnie i tak co chwilę.


Żeby było to jeszcze śmieszniejsze, jeśli wyposażymy się w aplikację Mi Band Tools, o której wspominałem już wcześniej, to taką opcje zyskamy. Następnym minusem jest brak możliwości “wyciągnięcia” takich informacji, jak ilość kroków wykonanych w ciągu dnia czy stan baterii w postaci widgeta lub powiadomienia na głównej belce ekranu, było by to niezmiernie przydane i nie trzeba by była za każdym razem odpalać samej aplikacji aby to sprawdzić.

Mi band plus app

Konkurencyjne aplikacje takie jak Mi Band Tools czy Mi Band Notify&Fitness posiadają takie opcji, a nawet możemy dzięki nim uzyskać jeszcze więcej, niestety trzeba za nie zapłacić ale w przypadku osób które będą używać codziennie tej opaski jest to na tą chwilą konieczny krok aby otrzymać 100% możliwości tej opaski.

Bateria

Ładowanie Mi Band 1s odbywa się za pomocą odpowiednio spreparowanego kabla USB, który de facto różni się od tego który znajduje się w komplecie pierwszej wersji Mi Band i jest to trzecie wizualna różnica między tymi dwiema opaskami.

Samo ładowanie jest dziecinnie prostym i bardzo poręcznie rozwiązanie, naładować naszą opaskę możemy praktycznie wszędzie tam gdzie mamy dostęp do komputera/laptopa czy chociażby power banku, wystarczy nam zwykły port USB.
Naładowałem obie opaski do 100%, po 7 dniach użytkowania opasek z alarmem (2 razy dziennie), bez powiadomień z telefonu oraz w Mi Band 1s ze sporadycznym mierzeniem tętna serca (2-3 razy dziennie), udało mi się uzyskać 65% naładowania w przypadku Mi Band 1s i 78% naładowania w starszym modelu Mi Band.


Opaska Xiaomi (Mi Band 1s) na jednym ładowaniu może pracować przez około trzy do czterech tygodni, czytałem opinie wielu ludzi że dawała radę nawet ponad 40 dni, zależy to oczywiście od intensywności użytkowania opaski (głównie pulsometru i wibracji). Można oczywiście wymienić jako wadę to, że opaska trzyma krócej na baterii niż jej starsza wersja, ale poważnie… trzy do czterech tygodni ?!, no chyba zdążycie zauważyć, że trzeba ją naładować.

Podsumowanie

Główną wadą ( jeśli można w ogóle tak powiedzieć) opaski Mi Band Plus jest dołączona do niej aplikacja która po prostu nie jest na tyle funkcjonalna i rozbudowana na ile powinna być, konkurencyjne aplikacje dają znacznie więcej jak już wspominałem wyżej – pozostaje liczyć na to, że Xiaomi rozbuduje swoją aplikację, nie umiem wymienić innej, aż tak rażącej wady tej opaski, co by nie mówić jest ona warta tych 20$, w dobrych promocjach można ją złapać nawet za 16-17$.
Osoby które zastanawiają się którą opaskę wybrać powinny postawić sobie tylko jedno ważne pytanie (no jeśli szkoda wam tych 7-8$ to dwa pytania ;)… ), czy potrzebny jest wam pulsometr , czyli czy będziecie go używać bo jeśli tak to warto dopłacić i zakupić Mi Band Plus, natomiast jeśli nie potrzebujecie pulsometru to nawet się nie zastanawiajcie i wybierzcie tańszą ale równie dobrą opaskę Mi Band.
Plusy :

– wysoka jakość materiałów
– przystępna cena
– precyzyjny pomiar tętna
– duża różnorodność przy doborze alternatywnych opasek/pasków (bez dongla)

Minusy :

– diody LED tylko w jednym, białym kolorze
– brak funkcji ciągłego pomiaru tętna serca w aplikacji Xiaomi
– słabo rozwinięta funkcjonalność dedykowanej aplikacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *