Nawilżacz w domu, czy warto ?

Nawilżacz powietrza to bardzo przydatne urządzenie w domu, ktoś z was możne sobie pomyśleć ” no tak ale po co mi kolejny grat w domu który będzie stal i się kurzył “. No waśnie kurzył, suche powietrze w naszym mieszkaniu powoduje, że nie możemy się dobrze wyspać, częściej zapadamy na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu. Zbyt suche powietrze sprawia, że unosi się w nim mnóstwo kurzu oraz roztoczy, które mogą powodować katar i kaszel, a także alergie. Kiedy wychodzimy na spacer często zauważamy, że łatwiej jest nam oddychać, zaczynamy czuć się lepiej. W mieszkaniach, głównie w okresie zimowym kiedy pracują kaloryfery, powietrze jest ogrzane, przez co staje się suche i drażniące. U u dzieci może to powodować, podrażnienia oczu i błon śluzowych.  I tu pojawia się nasz nawilżacz powietrza, które w przeciwieństwie do czasem jeszcze używanych pojemników zawieszanych na kaloryferze mają znacznie większą wydajność i wielokrotnie zwiększoną powierzchnię działania. Ponadto nawilżacze elektryczne najczęściej są wyposażone dodatkowo np. w miernik wilgotności powietrza, funkcje jonizacji powietrza,inhalacji i aromaterapii, funkcje czasu pracy urządzenia, a te droższe wersje nawet pilot (funkcje dostępne już w nawilżaczach za ok. 250-400 zł).

Tego typu urządzenia powinny być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych gdy wilgotność powietrza będzie niższa niż 40-55 %, wilgotność można sprawdzić wyposażając się w bardzo tanie termometry z funkcja wilgotnościomierze ( to kwestia 20-30 zł sam zakupiłem sobie taki przed decyzją o kupnie nawilżacza do pokoju córki aby sprawdzić jaki faktycznie panuje poziom wilgotności).  


Trzeba pamiętać, że nawilżanie powietrza w domu nie powinno odbywać się na zasadzie: włączamy i zapominamy, nie należy tego rodzaju urządzenie ustawiać zbyt blisko źródeł ciepła, wysoka temperatura będzie szybko wysuszać powietrze.
Nawilżacze parowe – wytwarzają  niewidoczną parę wodną w wyniku wrzenia wody. Mogą być wykorzystywane do aromaterapii olejkami eterycznymi oraz inhalacji, para wodna w tych nawilżaczach jest pozbawiona drobnoustrojów. Minusem nawilżaczy parowych jest duże zużycie energii oraz to, że są nieco głośniejsze od nawilżaczy ultradźwiękowych.
Nawilżacze ultradźwiękowe – wytwarzają widoczną mgiełkę w wyniku rozbijania wody na mikrocząsteczki. Dodatkowo niektóre mogą jonizować powietrze. Ultradźwięki mogą także zabijać niektóre drobnoustroje, przez oddziaływanie na nie falami o bardzo wysokiej częstotliwości, urządzenia tego typu posiadają wbudowany higrostat, który służy do automatycznej regulacji wilgotności powietrza (bardzo przydatna funkcja). W zasadzie jedyna wada nawilżaczy ultradźwiękowych jest to ze nie można używać olejków eterycznych ( chociaż ja w swoim używam i po dwóch latach nie zauważyłem minusów tego działania ). Jeśli macie pociechę w domu warto tez wydać ciut więcej na nawilżacz ultradźwiękowy z systemem ogrzewania mgiełki, co zapobiega również ochładzaniu się powietrza.

Jest jeszcze trzecia grupa nawilżaczy ewaporacyjnych ale są one używane zazwyczaj w zakładach produkcyjnych , wielkich archiwach itp. ze względu na ich głośne działanie.

Przy wyborze nawilżacza pamiętacie aby 
  • zbiornik był jak największy ( chyba nie chcecie co godzinę dolewać wody ? ),  
  • posiadał wbudowany higrostat
  • urządzenie było wyposażone w automatyczny wyłącznik
  • miało funkcję regulacji przepływu pary
No dobrze dość tego mądrzenia się, czy warto zakupić nawilżacz do domu ? Moim subiektywnym zdanie warto i to bardzo, mógłbym pisać jeszcze o jonizacji, że poprawia zdolność koncentracji ( tak studencie to jest coś dla ciebie ! ), zmniejsza ból u pacjentów po zabiegach chirurgicznych ,przyspieszaj gojenie się ran, ale nie będę pisał …. no dobrze może i napisałem..;), ale to wszystko by was przekonać ze naprawdę warto zakupić sobie takie urządzenie .
Polecam wam tez moja mała recenzje nawilżacza powietrza na kanale YouTube Amacom AMC N2, mile widziane wasze uwagi, pytania i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *